Gdy w domu pojawia się nowy członek rodziny…Jak przygotować starsze dziecko na przyjęcie rodzeństwa. (cz. 1)


Gdy okazuje się, że znowu jesteś w ciąży często w głowie krąży myśl CZY JA SOBIE DAM RADĘ? Ledwo co odpoczęłaś po pierwszym dziecku a tu w drodze kolejne…Droga mamo, mogę Cię zapewnić, że dasz sobie radę. MUSISZ. Mogę zagwarantować że przyjdą momenty paniki wywołane różnymi przyczynami. Nie, nie. Nie mam zamiaru Cię straszyć. Chcę tylko podkreślić, że obawa przed drugim dzieckiem i to jak starsze dziecko przyjmie rodzeństwo jest zupełnie normalne.Przyjście na świat kolejnego członka rodziny niesie za sobą kolejne zmiany. Znowu rewolucja.
Jeśli  masz w domu trzy- lub już czterolatka śmiało możesz z nim porozmawiać o nadchodzących zmianach. Warto dziecko przygotować wcześniej. Powinniście powiedzieć mu o tym razem, w sposób przystępny, dostosowany do jego pojmowania świata. Nie oczekujcie nagłego wybuchu radości i entuzjazmu (choć takie emocje nie są wykluczone). Dziecko musi oswoić się z nowiną. Musicie być przygotowani na całą serię różnych pytań. Są też dzieci, które zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać o dzidziusiu. Jeśli tak się dzieje, to dajcie spokój. Za jakiś czas starszak sam przyjdzie porozmawiać. W każdym razie nie aciskajcie. Ta sytuacja wymaga szczególnej wyrozumiałości i delikatności. Powiedzcie dziecku, że rozumiecie jego uczucia, że może się bać, być smutne i niepewne, a nawet złe. Zawsze go wysłuchacie, jak będzie gotowe do rozmowy. Zapewnijcie o Waszej niezmiennej miłości do niego.    Dwulatek jeszcze nie do końca rozumie o co chodzi. Nie chcę powiedzieć, że nie trzeba go przygotowywać ale nie należy mieć przesadnych oczekiwań.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić PRZED pojawieniem się w domu młodszego rodzeństwa
Pokazuj dziecku inne maluszki.  
Staraj się uświadamiać dziecku, jak delikatny jest noworodek .Warto pokazywać zdjęcia niemowląt w książkach i gazetach. Rozmawiaj o zachowaniu noworodków np. dlaczego i kiedy może płakać. Jeśli w rodzinie jest niemowlę, warto je odwiedzić i pozwolić starszemu podpatrywać jak wygląda rzeczywistość.
Wspólne przygotowania.
Staraj się włączyć starsze dziecko do przygotowań na przyjęcie maluszka. Np. kupowanie łóżeczka czy przygotowanie kącika ale pod jednym warunkiem: starszak musi wykazywać chęci. Jeśli ich nie ma nie zmuszaj go do tego.
Wspomnienia
Wyjmij swoje zdjęcia z czasu, kiedy byłaś w ciąży ze starszakiem. Pokaż, że też był kiedyś w brzuszku i opowiedz co się z nim tam działo. Pokaż mu jego zdjęcia na których jest noworodkiem, niemowlęciem. Dzieci bardzo lubią słuchać historii i nich samych.
Twoje własne doświadczenia.  
Jeśli masz własne rodzeństwo i pamiętasz twoje emocje związane z przyjściem twojego brata lub siostry do domu, to możesz o tym opowiedzieć swojemu dziecku. Tu radzę jednak uważać, żeby nie opowiedzieć o własnym zachowaniu, którego chciałabyś uniknąć u swojego starszaka.
Czułość 
Jeśli dziecko jest zainteresowane pozwól mu dotykać swój brzuch, przytulać się, rozmawiać z nim. Niech śpiewa kołysanki a Ty mamo opowiadaj starszemu co się dzieje z dzidziusiem w brzuchu. Może to sprzyjać nawiązaniu więzi pomiędzy rodzeństwem.
Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do Twojej chwilowej nieobecności
Jeśli jeszcze nie zostawiałaś swojego dziecka z kimś innym niż Ty na noc, to zacznij lepiej oswajać dziecko z brakiem Twojej obecności. Poproś o pomoc np. babcię lub dziadka. Musi to być osoba dobrze znana dziecku i przez nie lubiana. Najlepiej jakby ta osoba mogła spędzić kilka nocy np. dwie w waszym domu ewentualnie osoba ta może wziąć dziecko do siebie.
Jeśli karmisz dziecko piersią, postaraj się je stopniowo od niej odstawiać
Działaj powoli. Może to potrwać nawet 3 miesiące.  Oczywiście można karmić dzieci równolegle ale jest to bardzo wyczerpujące dla Mamy.
Pamiętaj, pojawienie się pierwszego dziecka wywraca świat do góry nogami. Pojawienie się kolejnego jest dużą zmianą ale już nie tak spektakularną.
Marta


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz