Matka Polka w Szwecji


Opieka nad ciężarną w Szwecji różni się od opieki w Polsce. Gdy już zajdziesz w ciążę i na teście ujrzysz dwie kreseczki, chcesz jak najszybciej udać się na wizytę i potwierdzić, że pod sercem nosisz malutkie życie. Niestety, w Szwecji pierwsza wizyta zawsze planowana jest na 10-12 tydzień licząc od ostatniego okresu. Na wizytę umawiasz sie do położnej (ginekolog w Szwecji zajmuje sie chorobami kobiecymi lub nieprawidłowościami w ciąży).Na pierwszej wizycie położna przeprowadza tzw. "wywiad" o ciężarnej, o chorobach w najbliższej rodzinie, mierzy ciśnienie, pobiera krew, mocz (tak, mocz oddajemy na miejscu- w przychodni -wyniki natychmiastowo), kieruje na pierwsze USG na ok 12 t.c., zakłada kartę ciąży, którą nosimy cały czas przy sobie. Przez całą ciążę położna nie bada ginekologicznie, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, a pacjentka nie skarży się na nic. Jeśli nie znasz szwedzkiego, można poszukać położnej Polki lub spytać o tłumacza- przysługuje za darmo. W pierwszym trymestrze odwiedzamy położna raz w miesiącu, w drugim mniej więcej co 3-4 tygodnie. Od drugiego trymestru położna mierzy wielkość macicy (zwykłym centymetrem) od spojenia łonowego w górę. USG w każdym trymestrze wykonywane jest tylko 1 raz ( 12, 18 i 36 tyg ciąży).Wszystkie wizyty u położnej, badania laboratoryjne jak i USG (w szpitalu) są za darmo. W trzecim trymestrze spotkania z położną są coraz częstsze -pod sam koniec nawet co tydzień.
Poród
Do szpitala zabieramy: dokumenty, kosmetyczkę, ubrania można mieć swoje zarówno na sam poród jak i na oddziale, ale ogólnie, to wszystko się dostaje w szpitalu: majtki jednorazowe, podkłady , podpaski, ręcznik, pampersy dla dziecka, ja nawet dostałam czapeczkę dla maluszka. Gdy już nadejdzie ten dzień i zaczynają się skurcze, nie jedziemy od razu do szpitala- czekamy na skurcze regularne, co 5 minut i wtedy dzwonimy do szpitala. Inaczej może okazać się, że jedziemy na darmo - o ile nie zaczęła się akcja porodowa, odsyłają do domu. W szpitalu porodówka to pokój z WC i prysznicem. Podczas porodu opiekuje się nami położna i pielęgniarka. Wszystkie środki znieczulające (od akupunktury przez gaz rozweselający do ZO) są dostępne dla pacjentki za darmo!!! Gdy już nasz maluszek wyjdzie na świat, dostaje zastrzyk z wit. K. Położne zostawiają mamę, tatę i maluszka samych na 3-4 godzinki. Światło przyciemnione, muzyczka gra, dzidziuś golutki (w samym pampersie) leży obok mamusi. Potem przechodzi się na oddział noworodków, gdzie są pokoje 2-osobowe z łazienką. Oczywiście jest możliwość żeby tatuś został na oddziale. O pomoc można prosić w każdej chwili. Pielęgniarki, położne i położne laktacyjne są do naszej dyspozycji ;) W pierwszym tygodniu życia maluszka, odwiedza nas w domu pielęgniarka, która będzie zajmowała się naszym dzidziusiem. Daje (za darmo) witaminę D3, umawia się z nami na wizytę i tak chodzimy do przychodni z maluszkem co 2 tygodnie- ważyć, mierzyc itp. Pierwsze szczepienia są w 3 miesiącu życia.
To tyle z moich doświadczeń. 
Ania

8 komentarzy:

  1. Bardzo fajnie opisana ciąża przed i po tego szukałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ohh, to fajnie trafiłaś z położną. Ja (obecnie 26tc.) miałam robione tylko jedno "ustawowe" USG i dwa razy pobrano krew. Wybieram się teraz do prywatnej poradni bo w ogóle nie wiem co z moim dzieciątkiem się dzieje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej mam pytanko obecnie jestem w 13tygodniu i polozna powiedziala ze moze umowic mnie na usg prenatalne ono jest bezplatne ale za zdjecia usg trzeba zaplacic czy nie orietujesz sie jako to koszt?

    OdpowiedzUsuń
  4. To wszystko co jest tutaj opisane zalezy w glownej mierze od tego w jakiej czesci Szwecji mieszkamy. I od wojewodztwa w jakim mieszkamy. Pierwsza wizyta u pooznej w regionie Jämtland 10-12 tydzien ciazy. Potem nieobowiazkowe, dobrowolne USG polowkowe w 18 tyg. ciazy. Potem nastepna wizyta u poloznej dopiero w 25 tyg. ciazy. Nastepna 33 tydzien, 35 i 38 tydzien, 40 jak ktos doczeka :D Tak, wielkosc brzucha i to czy maluch prawidlowo sie rozwija sprawdza sie centymetrem!!! no i jesli sie uda to polozna wyslucha tetna dziecka przez aparat dopplera, ktory przystawia do brzucha, jednak sa i takie polozne ktore sprawdzaja czy wszystko ok z maluchem przez drewniana trabke!!! Co do porodu, to tak, asystuje polozna i pielegniarka, znieczulenia bezplatne, pokoje 2 osobowe z lazienka i przewijakiem na korytarzu ktora jest wspolna na 2 pokoje. Pierworodka moze byc z partnerem w pokoju po porodzie, zazwyczaj wychodzi po 6 godzinach po porodzie jesli przebiegal prawidlowo i matka jak i maluch czuja sie dobrze. Dla wielorodek pokoje 2 osobowe z mozliwoscia pozostania partnera na noc jesli tylko sa miejsca. Dla cesarek pokoj z partnerem obojestnie ktora to ciaza. Bo to glownie on zajmuje sie maluchem po porodzie ta droga. Za zdjecia z usg placi sie 60 koron. Po porodzie dzwonimy do naszej lokalnej przychodnii w ciagu 2 tyg. odwiedza nas pielegniarka, wazy i mierzy maluszka. Nie daje wit. D, trzeba ja sobie kupic samemu. Potem regularnie spotykamy sie z nia w przychodni. Wizyta kontrolna u poloznej po porodzie po 8 tyg. od porodu.

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja mam pytanie ❓ co robią w przypadku ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego? Podają coś po porodzie w pierwszej ciąży? Jak mam się dowiedzieć jaką grupę krwi ma moje pierwsze dziecko? Jestem teraz w drugiej ciąży i boję się :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. daja zastrzyk w czasie trwania ciązy, jak dobrze pamietam w 24, i pozniej przy porodzie. wykonują badanie krwi i nie wiem skąd ale wiedza tez grupe krwi dziecka.

      Usuń
  6. Witam, mam 46 lat i dziś zrobiłam test jest pozytywny. Jak traktowane są ciężarną w tym wieku? Co z badaniami genetycznymi? Proszę o info, odchodzę od zmysłów, nie wiem co robić. Mam czworo wnuków i teraz babcia w ciąży.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam
    Czy mogła by Pani podzielić się swoimi doświadczeniami, ciąży i porodu w Szwecji? Jestem w bardzo podobnej sytuacji i bardzo się martwię

    OdpowiedzUsuń